MS

اثرات فشارخون بالا بر بدن

مقدمه

فشارخون شریانی بالا را می توان بعنوان مهمترین مساله ای که بهداشت عمومی کشور های پیشرفته را تهدید میکند قلمداد نمود این اختلال بسیار شایع است و با آن که علایم مشخصی ندارد امابراحتی قابل تشخیص است و اگر درست پیگیری شود میتوان انرا بطورکامل درمان نمود و برعکس در صورت تاخیر دردرمان و عدم پیگیری ممکن است عوارض خطرناکی ایجاد کند .فشار خون بالا ممکن است به اعضا مختلف و مهمی اسیب برساند بطوریکه این صدمات گاهی غیرقابل جبران هستند و موجب ازبین رفتن عملکرد عضو میشوند.

تعریف فشارخون

دوعدد در اندازه گیری فشارخون نقش دارد که عبارتند از :فشارخون (سیستول) و (دیاستول) که در اصطلاح فشارهای بالایی و پایینی گفته می شود .این فشارها با ایجاد بیماریهای قلبی -عروقی ارتباط نزدیکی دارد .بنابراین چنین افرادی حتما باید تحت درمان باشند و نیز کسانی که دچار فشار سیستولی میشوند باید بدانند که در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی هستند و باید به فکر درمان فشارخون خود باشند.و درواقع زمانی میگوییم کسی فشارخون بالا دارد که حداقل دو بار در دو معاینه جدا از هم که معمولا به فاصله یک هفته ازهم صورت میگیرد فشارخون بالا داشته باشد.

  • اگر فردی دارای فشارخون بالا باشد اما این حالت همیشگی نباشد این فشارخون را فشارخون متغیر میگویند.

تاثیربرقلب

فشارخون بالا به مدت طولانی  باعث ضخیم شدن دیواره ی قلب بخصوص بطن چپ میشود و این ضایعه در دراز مدت ممکن است به نارسایی قلب تبدیل شود. دراین شرایط به دلیل خستگی عضله قلب میزان فعالیت فیزیکی فرد محدود میگردد.

تاثیر بر عصبی

سردردهای صبح یکی از شایعترین شکایتهای بیماران مبتلا به فشارخون است .اگر صبح که از خواب برمیخیزید در ناحیه پشت سر احساس درد میکنید باید درد را جدی گرفت چون ممکن است یکی از علایم فشارخون بالا باشد .گیجی،حواس پرتی نیز از دیگر علایم عصبی فشارخون بالا است وممکن است که این حالتها با سرگیجه یا وزوز گوش نیز همراه باشد حتی ممکن است گاهی بطور ناگهانی فرد دچار ضعف بشود و به زمین بیفتد که به این حالت در اصطلاح <سنکوپ>میگویند.

فشار شریانی بالا حتی میتواند موجب خونریزیهای مغزی و یا اختلال در هوشیاری شود .در صورت بروز تشنج ناگهانی در افراد میانسال گرفتن نوار مغز برای بررسی از نظر وجود تومور مغزی ضروری است. اما باید توجه داشت که فشارخون بالا هم ممکن است ایجاد تشنج کند بنابراین ارزیابی فشارخون به هنگام بروز تشنج در سالمندان و حتی افراد میانسال مفید و ارزش مند است.

تاثیر برچشم

اعصاب بینایی در اثر فشارخون بالا و خونریزیهایی که در داخل چشم ایجاد میشود میتواند از همین سبب باشد که در این شرایط فرد دچار تاری دید ،سیاهی رفتن چشم و کاهش دید دور میشود .

ضایعات چشمی که در اثر فشارخون بالا ایجاد میشوند ممکن است بصورت شدید یا خفیف باشند .در این صورت اگر نسبت به بهبود و درمان فشارخون اقدام شود ممکن است این ضایعات بلافاصله برطرف شوند اما در غیر اینصورت برطرف شدن انها خیلی بعید بنظر میرسد .

تاثیر بر کلیه ها

افزایش فشارخون میتواند ضایعات عروقی متعدد و زیادی را در کلیه ها بوجود اورد .این ضایعات موجب بروز و نمایان شدن خون در ادرار و همچنین باعث ورم پاها میشود .فشارخون بالا حتی ممکن است نارسایی کلیه نیز ایجاد کند.

تاثیر بر دوران بارداری

نکته مهمی که برای بانوان قابل اهمیت است این است که دردوران بارداری فشارخون به میزان مختصری کاهش می یابد .فشارخون ممکن است اولین بار برای فرد در دوران حاملگی ایجاد شود یا حتی از قبل وجود داشته و با حاملگی شدیدتر شود .در هرصورت دراین شرایط جذب نمک و مایعات افزایش می یابد و خانم باردار در معرض خطری بنام <مسمومیت حاملگی >قرار میگیرد .این حالت در ۳ تا ۵ درصد از خانمهای باردار اتفاق می افتد.احتمال بروز این حالت در اولین حاملگی و افرادی که چاق هستند و یا در معرض قند می باشند بیشتر است .

در صورت پیش آمدن مسمومیت حاملگی خطر سقط جنین، اغما،و تشنج در خانم باردار افزایش می یابد .در چنین شرایطی هرچند مرگ خیلی کم اتفاق می افتد اما احتمال وقوع ان به کلی رد نمی شود .

بنابراین خانم های باردار بخصوص از ماه هفتم بارداری  باید میزان نمک را در برنامه غذایی خود محدود کنند علاوه بر آن با وزن کشیهای مداوم وزن خود را کنترل کنند زیرا افزایش غیرطبیعی وزن ممکن است به دلیل ورم اندام های تحتانی و نشانه احتمال بروز مسمومیت حاملگی باشد .علاوه بر وزن کشی علامت دیگری که به تشخیص ورم اندامهای تحتانی کمک میکند این است که کفش های خانم باردار برایش تنگ میشود و با فشاردادن جلوی ساق پا رد انگشت تا حدود یک دقیقه بر ساق پا می ماند و به اهستگی محو می شود .

بنابر انچه گفته شد به خانم های باردار توصیه اکید می شود که فشارخون را بخصوص در سه ماهه سوم حاملگی مرتبا کنترل کنند و با پزشک معالج خود ارتباط بیشتری داشته باشند و نیز از مصرف خودسرانه ی داروهای ضد فشارخون خودداری نمایند .

یاداوری میشود که لازم نیست مصرف نمک شدیدا محدود شود زیرا در این صورت وزن جنین کاهش می یابد. فقط کافیست که میزان مصرف آن محدودیت نسبی داشته باشد .

بطور کلی باید گفت:که اگر نسبت به درمان مبتلایان به فشارخون بالا اقدامی صورت نگیرد این بیماران به دلیل خونریزی مغزی و اترواسکلروز (ایجاد لخته در رگها)که سبب سکته های مغزی و قلبی میشود فوت خواهند کرد که ازاین میان ۵۰درصد به دلیل بیماریهای قلبی -عروقی مانند سکته قلبی حدود ۳۰ درصد به دلیل سکته مغزی و خونریزی مغزی و ۱۰تا۱۵ درصد به دلیل اختلالات و بیماریهای نارسایی کلیه فوت میشوند.

منابع

کتاب کنترل و پیشگیری فشارخون (دکتر مهدی فتحی -زیر نظر دکتر ایرج نظام-فوق تخصص قلب و عروق از کانادا)

درباره زهرا شیخی

دانشجوی پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی ابادان

Check Also

Gray-s-Anatomy

کتاب آناتومی گری Gray’s Anatomy for Students نگارش سوم به زبان انگلیسی

کتاب آناتومی گری برای دانشجویان ویرایش سوم (سال ۲۰۱۴) این کتاب هر سه بخش تنه …

۳ comments

  1. اطلاعات مفیدی بود ممنون از زحماتتون

  2. فوق العاده بود مرسی از زحمتت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE