images-1

علائم بیماری سرخک (measles symptoms)

بیماری سرخک، عفونت دستگاه تنفسی است که توسط ویروس سرخک ایجاد می شود. پشرفت قابل توجهی در کاهش جهانی میزان بروز سرخک ومیزان مرگ و میر ناشی از آن بعد از استفاده از واکسن سرخک حاصل شده است.با این حال همچنان احتمال ابتلا به این بیماری نیز وجود دارد که برای جلوگیری از ابتلا به بیماری و نحوه مقابله به آن به بررسی علائم بیماری سرخک می پردازییم.

تظاهرات بالینی و علائم:

علائم بیماری سرخک

در بیشتر افراد علائم بیماری سرخک بسیار مشخص است. تب و ضعف تقریبا ۱۰ روز بعد از مواجهه رخ می دهد و پس از آن سرفه، آب ریزش بینی و کونژکتیویت اتفاق می افتد. این علائم شدت بیماری را طی ۴ روز افزایش می دهد. نقاط کوپلیک بر روی مخاط گونه ای تقریبا ۲ روز قبل از ظهور راش ایجاد می شوند.راش مشخصه سرخک دو هفته بعد از عفونت زمانی که علائم بیماری سرخک بیشترین شدت را دارند و پاسخ امنی میزبان را علیه ویروس در حال تکثیر بر می انگیزد، شروع می شود.سر درد، درد شکمی،استفراغ، اسهال و درد عضلانی ممکن است وجود داشته باشند.

علائم بیماری سرخک

نقاط کوپلیک پاتاگونومیک سرخک می باشند و شامل نقاط سفید آبی تقریبا با قطر ۱ میلی متر می باشد که اطراف آن اریتم دارد. ضایعات ابتدا بر روی مخاط گونه ای مقابل دندان های آسیایی پایینی ظاهر می شوند ولی تعداد آن ها به سرعت زیاد می شود و تمام مخاط گونه ای را درگیر می کنند.این ضایعات با شروع راش، شروع به کم رنگ شدن می کنند.

علائم بیماری سرخک

راش سرخک  به صورت ماکول های اریتماتوز پشت گوش ها و بروی گردن و خط رویش مو شروع می شود.راش پیشرفت کرده و صورت،تنه و بازو ها را درگیر می کند.در پایان روز دوم ساق ها و پا ها را نیز درگیر می کند. مناطق راش به هم پیوسته بر روی تنه و اندام ها ظاهر می شوندو پتشی نیز ممکن است وجود داشته باشد. راش به آرامی به همان تزتیب ظهور، کم رنگ می شوند که معمولا در روز سوم یا چهارم بعد از شروع،آغاز می شود.ممکن است متعاقب برطرف شدن راش، خصوصا در کودکان با تغذیه نا مطلوب پوسته ریزی رخ دهد.

از آنجایی که راش مشخصه سرخک، نتیجه پاسخ ایمنی سلولی است،در افرادی که دچار ایمنی سلولی مختل هستند(مانند بیماران مبتلا به ایدز) ممکن است رخ ندهد.در این افراد میزان مرگ و میر مورد بالا است و به کرات دچار پنومونیت سول های غول آسا ناشی از ویروس سرخک می شوند.نواقص لنفوسیت T ناشی از غیر از عفونت HIV-1 ( مانند شیمی درمانی سرطان) نیز با افزایش شدت سرخک همراهی دارد.

یک سندروم آنتیپیکال شدید در گیرندگان واکسن سرخک غیر فعال شده با فرمالین( مورد استفاده در ایالات متحده از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۷ و در کانادا تا سال ۱۹۷۰) که بعد ها با ویروس سرخک نوع وحشی مواجهه بافتند،دیده شده است.

علائم بیماری سرخک

راش آنتیپیکال بر روی کف دست ها و پا ها شروع می شود و به صورت مرکزگرا به پروگزیمال اندام ها و تنه بدون درگیری صورت منتشر می شود.این راش ابتدا اریتماتوزه و ماکوپاپولار است ولی به کرات به ضایعات وزیکولار،پتشیال یا پورپورایی تبدیل می گردد

مکانیسم بیماری زایی

اپیدمیولوژی

اتیولوژی

تشخیص

درمان

منابع:

۱- اصول طب داخلی هاریسون

درباره علیرضا سبتاوی

دانشجو پزشکی دانشکده علوم پزشکی آبادان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE